Біла пляма на зубі, що це
12 Jun 2024
Білі зуби можуть бути ознакою відмінного здоровʼя зубів, і деякі люди роблять все можливе, щоб посмішка залишалася білою. Це включає регулярне чищення зубів та використання засобів для відбілювання зубів. Але іноді на зубах то там, то тут зʼявляються яскраві білі цятки. Така ситуація, звичайно, не є нормою, тому вимагає уваги, причому часто - професійної.
Цей відтінок білого відрізняється від інших Ваших зубів і деяких людей це дратує. Білі плями на зубах можуть бути ознакою карієсу, тому важливо визначити причину їхньої появи.
Найчастіші причини появи білих плям:
- Вживання занадто великої кількості кислої їжі може викликати появу білих плям на зубах. Це повʼязано з тим, що продукти з високим вмістом кислоти розʼїдають зубну емаль, яка захищає Ваші зуби від пошкоджень. Дієта з високим вмістом цукру також викликає утворення кислотного нальоту, який може зруйнувати емаль. Кислі продукти і напої, включаючи газовані напої, певні фрукти, такі як лимони, апельсини та грейпфрут. У міру руйнування зубної емалі у Вас можуть зʼявитися інші симптоми, наприклад, підвищена чутливість до холодної або гарячої їжі та напоїв.
- Флюороз. Фтор зміцнює зуби і запобігає карієсу, але занадто велика кількість фтору в зубах, що розвиваються, може мати протилежний ефект, викликаючи карієс і знебарвлення. Це може статися, коли діти споживають дуже багато фторованих напоїв або ковтають зубну пасту з фтором. Флюороз також викликає появу ямок на емалі, що ускладнює чищення зубів.
- Гіпоплазія емалі. Цей дефект означає, що емаль стала тоншою, ніж зазвичай. Гіпоплазія емалі може бути результатом дефіциту поживних речовин, що спричиняє втрату мінералів у зубі. До причин належать такі стани, як целіакія, коли організм зазнає труднощів із засвоєнням поживних речовин через ослаблену імунну систему. Прийом антибіотиків для лікування лихоманки також може заважати засвоєнню поживних речовин. Крім того, куріння під час вагітності може спричинити цей стан у дітей. Інші симптоми гіпоплазії емалі включають наявність борозенок або ліній на зубах та підвищену чутливість зубів.
- Зубний наліт. Білі плями на зубах також можуть утворюватися через скупчення бактеріального нальоту. Це результат поганої гігієни ротової порожнини, наприклад, якщо Ви не користуєтеся щіткою або зубною ниткою на регулярній основі. Це також може бути побічним ефектом носіння брекетів. Ці плями, які можуть зʼявитися на зубах після зняття брекетів, викликані накопиченням зубного нальоту під або навколо фактичного розташування брекетів. Недостатня гігієна ротової порожнини або неможливість повністю видалити зубний наліт між брекетами викликають цю демінералізацію зуба. Зуб може виглядати шорстким і сколотим.
- Сон із відкритим ротом. Прокинувшись вранці, Ви можете помітити білі плями на зубах, що проходять за кілька годин. Це часто спричинено тим, що Ви спите з відкритим ротом усю ніч. Ці білі плями викликані зневодненням поверхні емалі зубів. Як тільки слина потрапляє у зуби, вони відновлюються, і білі плями зникають.
Застуда може підвищити ймовірність того, що Ви спатимете з відкритим ротом.
- Вагітність (кальцій йде на формування скелета малюка, тому мамі його може не вистачати, на зубах зʼявляються кольорові плями);
- В деяких випадках причина не внутрішня (захворювання, недостатня гігієна), а зовнішня (якщо зʼявилися на зубах білі плями після відбілювання, причина може бути в неправильному дозуванні складу, яким виконується професійне відбілювання, або, ймовірно, лікар-гігієніст перетримав відбілюючий гель на відбілюючих зубах. Також часто емаль при відбілюванні освітлюється нерівномірно, і може стати плямистою навіть при правильному проведенні вибілюючої процедури);
- Білі цятки на зубах дітей в перехідному віці є нормою і повʼязані з природними процесами розвитку внутрішніх органів.
Профілактика
Щоб запобігти появі білих плям на зубах, важливо дотримуватись правил гігієни порожнини рота. Це регулярне чищення щіткою та зубною ниткою. Якщо можливо, чистіть і полощіть рот після кожного прийому їжі. Ви також повинні користуватися ниткою щовечора та використовувати зубну щітку, призначену для зменшення утворення зубного нальоту.
Іригатор допомагає видалити наліт, який накопичується навколо брекетів та між зубами. Стоматолог може також порекомендувати зубну пасту, призначену для ремінералізації емалі та захисту Ваших зубів від білих плям.
Вживання меншої кількості цукру та менш кислих продуктів також може захистити емаль та запобігти появі білих плям. Якщо Ви чекаєте на дитину, киньте курити, щоб сприяти здоровому розвитку зубів у Вашої дитини.
Профілактика виникнення білих плям на зубах у дітей:
По-перше, починайте гігієнічні процедури діткам з перших днів життя: до 2 років - без зубної пасти, з 2 до 7 років - дитячою пастою без фтору.
Щоб запобігти надмірному впливу фтору на маленьких дітей, слідкуйте за своїми дітьми, коли вони чистять зуби. Їм не слід давати занадто багато зубної пасти на зубну щітку, а краще нанести на неї кількість розміром з горошину.
Також навчіть дітей не ковтати пасту під час чищення зубів. Слідкуйте за кількістю фтору, що споживається Вашою дитиною, і при необхідності скоротіть кількість напоїв на день. Фтор міститься у фруктових соках, бутильованій воді та безалкогольних напоях.
По-друге, приводьте малюка до стоматолога якомога раніше на профілактичні огляди.
По-третє, дотримуйтесь елементарних правил:
- зчищати наліт на зубах потрібно вдома і в клініці, вдома - кожен день вранці і ввечері з пастою, зубною щіткою і ниткою, а в клініці - 1-2 рази на рік;
- споживайте вітамінні комплекси, щоб уникнути будь-яких утворень на своїх зубах, повʼязаних з дефіцитом кальцію;
- відвідуйте стоматолога 2 рази на рік для профілактики; дітей треба вчити правильно стежити за порожниною рота.
І звичайно, не забувайте вживати достатню кількість чистої води, адже на 30% корисні мінерали, вітаміни і мікроелементи надходять в емаль саме з неї.
Всі матеріали