Акції та знижки Подарункові сертифікати
Замовити дзвінок

Безпечність рентгенівських знімків в стоматології

20 Mar 2024

Стоматологи клініки Smile прагнуть забезпечити найвищу якість кваліфікованої стоматологічної допомоги і використовують сучасні наукові досягнення та новітні технології діагностики і лікування для поліпшення стану ротової порожнини у кожного зі своїх пацієнтів. Не останню роль в цій задачі грає рентгенографія.

Рентгенографія — це діагностичне дослідження, яке виконується за допомогою рентгенівського опромінення. Воно засноване на різному поглинанні випромінювання тканинами організму, що дозволяє відобразити отримане зображення на плівці або на комп’ютерній матриці.

Рентгенографія зубів – це невід’ємна складова діагностики захворювань зубощелепної системи, адже рентген дає можливість виявити проблеми вже на початкових стадіях, що дозволяє ліквідувати їх, і тим самим попередити розвиток більш складних для лікування процесів, що значно скорочує час до отримання Вами омріяної усмішки.

Незважаючи на обізнаність людей щодо користі рентгенографії при медичних обстеженнях, рентгенівське опромінення у повсякденному житті зазвичай викликає побоювання.

Але в порівнянні з рутинною флюроографією - рентген зубів може здаватися непотрібним, надмірним, адже пацієнтам здається, що лікар-стоматолог може обмежитись звичайним оглядом. Але, впевнено можемо заперечити, що це не так. При огляді, лікар-стоматолог бачить лише коронкові частини зубів, а для об'єктивної оцінки стану ротової порожнини необхідно обстежити й те, що приховано за м’якими тканинами.

Показаннями для застосування рентгену є:

 • Діагностика первинного карієсу та карієсу під встановленими пломбами;
 • Оцінка коренів зубів та їх каналів для планування та оцінки ендодонтичного лікування;
 • Діагностика періодонтиту, пародонтиту;
 • Наявність кіст та гранульом;
 • Оцінка стану кістки перед імплантацією;
 • Виявлення аномалій прикусу, оцінка прорізування зубів у дітей, планування ортодонтичного лікування;
 • Планування протезування зубів;
 • Контроль результатів лікування.

Під час діагностично-лікувального процесу часто доводиться робити рентген декілька разів поспіль, що може викликати занепокоєння у пацієнтів щодо безпечності процедури та можливих негативних наслідків для їх здоров’я.  Настав час розібратись наскільки рентген небезпечний в стоматології.

Існують наступні види рентгену в стоматології:

 • Внутрішньоротовий прицільний знімок. Використовується для діагностики стану 1-3 зубів, оцінки пломб, кореневих каналів і оточуючих тканин цих зубів. Є найбільш безпечним методом з типів рентгена зуба. Доза опромінення становить 2-3 мкЗв; Також існує тип обстеження вприкус, який призначається дітям, коли немає можливості отримати гарний прицільний знімок;
 • Ортопантограма (ОПТГ) або панорамна рентгенографія. Це площинне зображення всієї зубощелепної області, що дозволяє оцінити одночасно стан всіх зубів і кісткової тканини верхньої і нижньої щелеп, та стан гайморових пазух. Доза опромінення- 12-17 мкЗв;
 • Комп’ютерна томографія (КТ). Найсучасніший метод дослідження і золотий стандарт діагностики в стоматології. Дозволяє оцінити  об’ємне зображення всіх зубощелепних структур. Використовується при плануванні комплексного лікування, ендодонтичного лікування каналів, імплантації та кісткової пластики. Доза опромінення- 45-60 мкЗв;
 • В окремих випадках може знадобитися МРТ. Магнітно-резонансна томографія дає нульову дозу радіації та базується на принципах магнітного резонансу і є абсолютно безпечною.

Люди постійно піддаються природному фоновому опроміненню, що становить в середньому 2400 мкЗв на рік. Згідно з медичними нормами, для однієї людини безпечна доза опромінення під час медичних досліджень не повинна перевищувати 1000 мк3в на рік. Дитяча ж безпечна доза становить не більше 400 мкЗв на рік.

При переведенні нешкідливої дози в рентген зубів, ми отримаємо 400 прицільних знімків, 80 цифрових панорамних знімків або 20 КТ.

Одна звичайна флюорографія грудної клітини, для порівняння, має дозу опромінення близько 50 мкЗв.

Таких показників за рік досягти неможливо, адже таку кількість знімків не призначить жоден лікар-стоматолог.

Всі матеріали
Залишились питання?
Заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо!