Акції та знижки Подарункові сертифікати
Замовити дзвінок

Треми та діастеми між зубами, недолік чи особливість

24 May 2024

Ці аномалії можна віднести і до групи окремих зубів і одночасно до порушень зубного ряду. Наявність проміжків між зубами (крім центральних різців) називається тремами, причинами трем є невідповідність між величиною зубів і розміром щелепи, відсутність або неправильне положення окремих зубів (протрузія, повороти).

Якщо треми між зубами є при правильному співвідношенні зубних рядів, лікування зазвичай не проводять або вдаються до протезування; якщо треми спостерігаються при прогнатії, прогенії, відкритому прикусі, лікування основної аномалії викликає їх усунення.

Діастемою називають проміжок (завбільшки від 1 до 6 мм) між центральними різцями, що спостерігається частіше на верхній щелепі. Діастема порушує зовнішній вигляд, інколи і мову людини. Часто діастема супроводжується сильно розвиненою вуздечкою верхньої губи, що прикріплюється до гребеня альвеолярного відростка, де з'єднується з різцевим сосочком. Корені верхніх центральних різців бувають покриті достатньою товщиною кістки або чітко окреслюються (як би відокремлені один від одного), при цьому між ними утворюється борозенка, в яку вплітається вуздечка верхньої губи. На рентгенограмі в області центральних різців зазвичай виявляється широкий щільний піднебінний шов. Іноді в передній ділянці піднебінний шов розщеплений і туди проникають волокна сполучної тканини вуздечки верхньої губи – це і є справжня діастема. Вона найчастіше спостерігається в інтактному зубному ряду та має генетичну обумовленість.

Лікування істинної діастеми і закріплення результатів пов'язане зі значними труднощами, так як простір між центральними різцями заповнено не тільки кістковою, а й сполучною тканиною сильно розвиненої вуздечки верхньої губи. При переміщенні зубів сполучна тканина здавлюється, але не перебудовується, і після зняття апаратури зуби повертаються на колишнє місце. Зближення зубів призводить також до стискання слизової оболонки ясен, яка після лікування розправляється та викликає рецидив аномалії. Щоб забезпечити успіх лікування, необхідно попередньо перемістити вуздечку верхньої губи шляхом пластичної операції, висікти сполучну тканину піднебінного шва, порушити щільність кісткової тканини між різцями (провести кортикотомію). Після зближення зубів іноді корисно висікти надлишок слизової оболонки та збільшений різцевий сосочок.

Під помилковою діастемою розуміють проміжок між центральними різцями, що утворився внаслідок часткової адентії (найчастіше бічних різців), аномалії форми та величини зубів, ретенції зубів та їх розташування між корінням центральних різців.

Перший вид діастеми - латеральне відхилення коротких центральних різців при правильному розташуванні верхівок їх коріння. Причина – надкомплектні зуби.

Другий вид діастеми - корпусне латеральне зміщення різців, тобто коронок та коренів. Причина – адентія одного або двох бічних різців, ущільнення кісткової тканини по серединному шву, низьке прикріплення вуздечки верхньої губи, наявність надкомплектних зубів.

Третій вид діастеми - мезіальний нахил коронок центральних різців і латеральне відхилення їх коріння. Зустрічається при наявності кількох надкомплектних зубів між центральними різцями або одного надкомплектного зуба, розташованого поперечно, а також за наявності одонтоми або множинної адентії.

Починати лікування діастеми доцільно після рентгенологічного обстеження області розташування центральних різців і альвеолярного відростка, потім уточнюють місце знаходження коренів центральних і розташування коренів бічних різців, товщину міжлуночкової перегородки, визначають причину виникнення діастеми.

Діастеми лікують ортодонтичним та комбінованим (хірургічно-ортодонтичним, ортодонтично-протетичним) методами. Для усунення діастем застосовують знімні (пластинки з пружинами, вестибулярними дугами, важелями) або незнімні (апарат Енгля, коронки з важелями, гачками, пружинами, гумова тяга) ортодонтичні апарати. Для лікування діастеми третього виду рекомендується застосовувати ортодонтичну дугу та кільця на центральні різці з вертикальними штангами та різнобічною тягою. У місця прилягання дуги до штанги на останній роблять глибокий проріз для того, щоб дуга щільніше прилягала до зубів і менш травмувала слизову оболонку верхньої губи.

Якщо діастема не впливає на мовний апарат, можна це зробити своєю особливістю, яка просто є, але якщо діастема завдає дискомфорту і порушення мови, тоді необхідно займатися лікуванням цієї проблеми.

Всі матеріали
Залишились питання?
Заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо!