Акції та знижки Подарункові сертифікати
Замовити дзвінок

Як обрати зубну щітку? Їх види та жорсткість? Як часто потрібно змінювати зубну щітку?

11 Apr 2024

Це досить часті питання, які пацієнти ставлять лікарю-гігієністу і вони дуже важливі для здійснення правильної індивідуальної гігієни, від якої в більшості випадків залежить збереження зубів та всього зубо-щелепного апарату.

Основним інструментом домашнього догляду є зубна щітка. На жаль, через недостатню поінформованість, її вибір обмежується кольором, формою рукоятки та додатковими особливостями, наприклад, гумовими вставками. Тим часом, щоб обрати зубну щітку, яка дійсно якісно очищатиме зуби від нальоту, потрібно знати, чим відрізняються ті чи інші моделі і підбір повинен здійснюватися індивідуально, залежно від потреб людини і ситуації в порожнині рота.

За типом щітки бувають механічні та електричні.

Механічні:

  1. Звичайні зубні щітки – більшість людей використовує цей доступний вид зубних щіток.
  2. Інтердентальні щітки (часто їх називають йоржиками через їхню форму) – ці щітки рекомендуються пацієнтам з мостоподібними протезами та протезними конструкціями на імплантатах. 
  3. Профілактичні щітки – спеціальні щітки, певної форми, для пацієнтів із брекетами.

Електричні: Це зубні щітки для «лінивих», з головкою, що обертається, або ультразвукові, які здійснюють коливальні рухи при чищенні зубів. Такі щітки рекомендуються пацієнтам, якщо вони не мають проблем з яснами та емаллю зубів.

Зубні щітки відрізняються ступенем жорсткості щетини:

  1. Дуже м'які і м'які (ultra-soft, extra soft, sensitive, soft) можуть використовуватися після хірургічних втручань у порожнині рота тільки на період загоєння, також підходять для людей хворих на діабет або якщо у Вас чутливі ясна, і звичайно ж м'які щітки підходять для дітей у період молочного прикусу.
  2. Середні (medium) створені для людей у яких немає жодних проблем у ротовій порожнині, підходять практично всім, тільки в окремих випадках потрібна щітка іншої жорсткості.
  3. Жорсткі та дуже жорсткі (hard, extra hard) вкрай рідко кому підходять, створені для людей, у яких встановлені брекети, вирівнюючі пластини або зубні мости. Варто пам'ятати, що використовуючи тверду щітку Ви ризикуєте пошкодити емаль зубів.

Матеріал, з якого виготовляють щетинки, може бути натуральним, але в основному синтетичний, тому що це більш гігієнічно.

На що звернути увагу при виборі зубної щітки:

  • довжина робочої головки повинна охоплювати 2-2,5 зуба, для дітей це 18-25 мм, для дорослих 30 мм;
  • щітка з округленими краями дозволить мінімізувати травми слизової порожнини рота;
  • місце з'єднання головки щітки з ручкою має бути рухоме, так як це дозволить знизити тиск на зуби та ясна; 
  • ручка зубної щітки повинна комфортно лежати в руці; 
  • електричні щітки з головкою, що обертається: головка на таких щітках невелика, тому нею зручно знімати наліт з далеких зубів. Крім цього, сучасні щітки підключаються до смартфону і показують: час, якість та карту чищення, яка дозволяє визначити, яким ділянкам приділили найменше часу.
  • електричні ультразвукові щітки: головка щітки не обертається, щетинки здійснюють невеликі рухи в різні боки. Доведено, що ультразвукові щітки краще очищають зуби від нальоту, ніж щітки з головкою, що обертається.

Як вибрати електричну щітку?

При виборі щітки звернути увагу на:

  • тип головки: бувають знімні та незнімні. Щітки з незнімними головками коштують дешево і вважаються одноразовими. Ваше завдання – вибрати щітку зі знімною головкою.
  • датчик тиску. Якщо він вбудований, то за емаль зубів можна не переживати.
  • сполучення зі смартфоном. У розумні щітки можуть бути вбудовані різні функції, які можна переглядати на смартфоні (заряд щітки, як давно змінювали головку, тривалість, якість та карту чищення зубів).

Рекомендуємо обирати щітку з корисним функціоналом. Ну і звичайно ж, враховувати рекомендації лікаря.

Як доглядати за зубними щітками:

  • зберігати щітку в окремому стаканчику головкою догори;
  • після чищення добре промивати голівку щітки;
  • після чищення залишати щітку в сухому та темному місці.

Також мінімізувати скупчення бактерій на щітці можна за допомогою стерилізації. Існує два методи стерилізації. Можна прокип'ятити щітку або замочити в ополіскувачі на півгодини.

Чому потрібно міняти зубну щітку?

Якщо її не змінювати регулярно, можуть виникнути такі проблеми:

  • нагромадження бактерій. У щетинках, з часом, накопичуються залишки їжі, бактерії та інші мікроорганізми. Якщо не змінювати щітку, ці бактерії можуть проникати в ротову порожнину при кожному використанні, що може призвести до проблем зі здоров'ям порожнини рота, включаючи карієс і захворювання ясен.
  • погіршення якості очищення. Згодом щетинки стають джерелом зношування. Зношена щетина починає неякісно очищати зубну площу від залишків їжі. Такий результат тягне за собою недостатньо якісне очищення та погіршення стану ротової порожнини.
  • можливе травмування ясен. Згодом щетинки стають жорсткими та гострими. Експлуатація зношеної щітки несе ризик травмування ясен, викликаючи роздратування та запалення. 
  • втрата ефективності електричної зубної щітки. З часом електронна насадка стає менш ефективною, зношена та пошкоджена не здатна забезпечити якісне очищення, на відміну від нової.

Тому рекомендується регулярно проводити заміну гігієнічних приладів та зубних щіток приблизно раз на 3 місяці або коли вони зношуються. У деяких випадках може знадобитися замінити щітку частіше або рідше, відштовхуючись від вашої індивідуальної ситуації та потреб. Наприклад, якщо Ви перенесли інфекційне захворювання, лікар порадить поміняти зубну щітку обов'язково.

Для того, щоб правильно обирати і використовувати такий начебто простий, але в той же час індивідуальний засіб гігієни, виявляється,  необхідно мати глибокі знання. Звертайтеся до професіоналів. У нашій Студії функціонує спеціальна гігієнічна служба, лікарі якої допоможуть підібрати відповідну зубну щітку та навчать правильно її використовувати для досягнення кращого результату.

Всі матеріали
Залишились питання?
Заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо!